Přinášíme článek paní Svatavy Ságnerové ze spolku Každý může pomáhat. Text pojednává o naší nejnovější uskutečněné společné akci.

 

Znáte filmovou tvorbu českého režiséra Ladislava Helgeho? Pro nezasvěcené – jedná se o jednoho z našich nejstatečnějších filmařů, který se ve své tvorbě pokoušel kritizovat poměry v socialistickém Československu. Jeho filmová činnost zahrnuje sedm snímků, natočených v letech 1957 – 1967, poté měl režisér zákaz tvorby včetně působení v dabingu a pracoval v divadle Laterna Magica. Mezi špičkové filmy Helgeho patří Škola otců s Karlem Högerem (1957) a Stud s Júliem Pántikem (1967). V roce 2012 získal tento režisér cenu Českého lva za celoživotní přínos české kinematografii.

Snímek Stud měli možnost shlédnout i holešovští diváci: Drive club v budově kina přivítal v páteční podvečer 31. 3. dvacítku natěšených diváků rozmanitého věku: po úvodu Michala Šuráně z Iniciativy Holešovské kino se ujal slova filmový teoretik a odborník Vítězslav Tichý: provedl přítomné životem a filmovou tvorbou Ladislava Helgeho a přiblížil posluchačům složité období naší historie, ve kterém byl zmíněný film Stud natočen. Snímek přibližuje divákům prostředí a život v okresním městě a jeho okolí v 60. letech 20. století – film ostře vystupuje proti tehdejší stranické demagogii a představuje cenné svědectví o soupeření svobodné umělecké tvorby s tehdejší cenzurou.

Filmový podvečer byl úspěšným pokračováním společné snahy Iniciativy Holešovské kino a spolku Každý může pomáhat, z.s. o znovuobnovení kinoprojekce v místním kině.

Mgr. Svatava Ságnerová

Každý může pomáhat, z. s.

 

Poznámka: Článek vyšel rovněž v měsíčníku Holešovsko (číslo 2017/04, strana 21).

 

Fotografie z události

 

Plakát k akci